Kalundborg kommune

Kalundborg Kommune
Klosterparkvej 7
4400 Kalundborg
Tlf.: 59 53 44 00
Kalundborg kommune

Floraen på Røsnæs og Asnæs

Forside til bogen

 

Hans Guldager Christiansen og Birger Prehn har lavet en bog om Floraen på Røsnæs' og Asnæs' sydskrænter. De har fået hjælp til fotograferingen af Ole Agerbæk Sørensen.

 

I bogen fortælles om naturen på kystskrænterne, som stort set er uberørte og botanisk set meget spændende - herunder gives en nærmere beskrivelse af de både interessante og ualmindelige planter der findes.

 

Mange års indsamlet viden om kysterne og om planterne på de sydvendte skrænter præsenteres således i bogen, som må betegnes som et must for alle der sætter pris på Røsnæs og Asnæs. En helt oplagt gaveidé!

 

Bogen er blevet til i et grønt partnerskab mellem bl.a. forfatterne, Kalundborg Kommune, Skov- og Naturstyrelsen Vestsjælland og Friluftsrådet. I forbindelse med dette grønne partnerskab er der opsat informationstavler med turforslag og beskrivelse af nogle af planterne på nogle af lokaliteterne, samt udarbejdet en folder i tilknytning til bogen. Læs mere om grønne partnerskaber.

 

Bogen kan købes hos Visit Kalundborg, Klosterparkvej 7 i Kalundborg eller hos Carsten Clausen som kan kontaktes på mail c.clausen@ofir.dk eller på tlf. 59 50 00 11. Carsten kan sende bogen, men du skal så fremsende en frankeret svarkuvert. Dette aftales nærmere med Carsten. Bogen koster 175 kr.

 

Ønsker du at gå endnu mere i dybden, kan den komplette liste over registrerede plantefund ses ved at klikke i menuen til højre.

 

Læs desuden mere på Kultur & Fritids sider.

 

 

 

26-10-2011

Fakta

Yderligere oplysninger kan fås i Plan, Byg og Miljø, team Natur og Vand

Jan Krause Pedersen

tlf.: 59 53 52 37

jan.krause@
kalundborg.dk
  

 

Planteliste